Loading...
GIANT Trance X2 size L

GIANT Trance X2 size L

Product ID:
28081
Condition:
Used
Quantity:
Not Specified
Price:
1,183.80 EUR
Approximately 30,000.00 CZK
Shipping:
to negotiate shipping details.
Product Location: Jihlava, Czechia
Returns:
This seller does not accept returns.
Payments:
OptionsFind Similar Products
Specification
Condition:Used
Description
English
Czech
Translate

I am selling a Giant Trance X2 full-suspension bike / full suspension, size L (for rider height approx. 178 to 185 cm), rv. 2012. Compared to the series, it has been moved a bit further - more for trails, descents are a joy on it, it is very relaxed and easy to ride, it does not drive you anywhere. The ideal machine for someone who is just starting out on the trails or who likes to ride on dirt roads and forest roads around the village and likes to include, for example, a slightly more demanding downhill.

The bike is in good condition, regularly lubricated and serviced (including shock absorbers). Now it is after the service at Kolofix, when the wheels were centered, the shifter was adjusted, a new tire was put on the front + new inner tubes and the bike was generally inspected, washed and lubricated. I have the invoice and will show it during the inspection :) Ready for the season, just sit down and drive!

I'm selling because I'm switching to enduro.

If you're interested in specific components, feel free to let me know and I'll send them to you, it won't fit here in the description.

Personal delivery and testing in Jihlava or somewhere nearby.

Prodám celoodpružené kolo / celopéro Giant Trance X2, velikost L (pro výšku jezdce cca 178 až 185 cm), rv. 2012. Je oproti sérii posunutý o kus dál - víc na traily, sjezdy jsou na něm radost, šlape se na něm hodně uvolněně a na pohodu, nikam vás nežene. Ideální stroj pro někoho, kdo na trailech začíná anebo kdo rád jezdí po polňačkách a lesních cestách okolo dědiny a rád zařadí třeba i trochu náročnější sjezd.

Kolo je v dobrém stavu, pravidelně mazáno a servisováno (včetně tlumičů). Nyní je po servise v Kolofixu, kdy se centrovaly kola, seřizovala přehazka, dával se nový plášť na předek + nové duše a celkově kolo bylo prohlídnuto, umyto a promazáno. Fakturu mám a ukážu při prohlídce :) Připraveno na sezonu, stačí sednout a jezdit!

Prodávám z důvodu přesedlání na enduro.

Pokud by vás zajímaly konkrétní komponenty, klidně dejte vědět a já vám je pošlu, sem do popisku se to už nevejde.

Osobní předání a vyzkoušení v Jihlavě nebo někde v okolí.

VIP Business Showcase