Loading...
Uhlová bruska Black&Decker BD KG1200Uhlová bruska Black&Decker BD KG1200
Basic Information
Category:
Tools and Workshop Equipment
Location:
Slovakia
Listing ID:
871
Condition:
Used
Price
48.00 EUR
Description
English

First owner, very good condition, minimally used (I bought it for the reconstruction of the apartment, in the end the company did it for me, I work in the office), Unused. Complete packaging as in the photo: grinder, protective cover, handle, key, large case suitable for transferring wheels, instructions iv cz.
-
High power 1200W for 125mm discs with protective cover. Long supply cable 3m. Thanks to the high performance, it is possible to put a larger blade after removing the protective cover and suitable for all activities (cutting / grinding) in various materials. For 230V. Spindle size M14 - locking for easy blade replacement. Speed ​​10,000 / min. A switch with a voltage-free locking function prevents the tool from being started accidentally when restarted after a power failure if the switch is locked in the on position. The switch must be intentionally turned off and on again. Smooth starting restricts the movement of the tool when it is started, which improves controllability. The side handle, adjustable to 3 positions, guarantees better handling and safety.
---
Delivery: I have the goods in Prague and due to the time and impossibility to travel the Czech Republic / SVK so far your acquaintance in Prague in person or post office / cash on delivery / delivery room (3 euros plus a postage deposit to the account before sending, I have a bad experience with cash on delivery). If he allows it, then in Poprad once / 2 months.

Slovak

První majitel, velice dobrý stav, minimálně použitá (koupil jsem ji pro rekonstrukci bytu, nakonec mi to dělala firma, pracuji v kanceláři), Nevyužitá. Kompletní balení jako na foto: bruska, ochranný kryt, rukojeť, klíč, velikej kufr vhodný i na přenos kotoučů, návod i v cz.
--
Vysoký výkon 1200W pro kotouče 125mm s ochranným krytem. Dlhý přívodný kábel 3m. Díky vysokému výkonu možnost dát větší kotouč po odebraní ochranního krytu a vhodný pro všechny činnosti (řezaní/broušení) do různých materiálů. Pro 230V. Velikost vřetena M14 – zajištovací pro jednoduché výměnu kotouče. Otáčky 10.000/min. Spínač s beznapěťovou blokovací funkcí zabraňuje náhodnému spuštění nářadí při opětovném spuštění po přerušení napájení, je-li spínač zajištěn v poloze zapnuto. Spínač musí být vědomě vypnutý a znovu zapnutý. Plynulý rozběh omezuje pohyb nářadí při jeho spuštění, což zlepšuje ovladatelnost. Boční rukojeť nastavitelná do 3 poloh zaručuje lepší ovladatelnost a bezpečnost.
---
Dodanie: tovar mám v Prahe a kvôli covidu a nemožnosti cestovať ČR/SVK zatiaľ Váš známy v Prahe osobne alebo pošta/dobierka/zasielkovna (3eur plus záloha poštovné na účet pred zasláním, mám zlé skúsenosti s dobierkou). Ak to dovolí, tak potom v Poprade 1x/2mesiace.