Loading...
TISSOT CHRONO XL GOLD - P.C.12990pcs, IN WARRANTY

TISSOT CHRONO XL GOLD - P.C.12990pcs, IN WARRANTY

Men's Watches
Condition:
In Description
Item ID:
28038
Quantity:
1
Price:
7,990.00 CZK
Approximately: 329.95 EUR
Shipping:
to negotiate shipping details.
Item Location: Tábor, Czech
Returns:
The seller does not accept returns
OptionsAll items from this sellerSeller ratings & reviewsSearch for similiar items
Item Specification
Condition:In Description
Item Description
English
Czech
Translate

Brand watch from the renowned Swiss manufacturer TISSOT. Complete package - see photo, spare articles. Minimal signs of wear. Under warranty until 5/2024 - card.

Handover in Tábor or cash on delivery by courier (+120 CZK). Price FIXED.

SPECIFICATIONS:
The watch is powered by a battery-operated Swiss ETA G10.212 Powerdrive movement with 4 stones - very accurate, maximum annual deviation in running accuracy in the order of +/- 10 seconds. In addition to the time function, it is equipped with a stopwatch and a date indicator. We can find it at the 4 o'clock index. The movement also has a low battery indication function, which alerts the owner of the watch to the need to replace it. The hour, minute hand and hour indexes are provided with a luminescent coating.

The watch case and bracelet are made of stainless steel with a yellow PVD finish. The dial is protected by sapphire glass, which is highly resistant to scratches. Thanks to the water resistance of up to 100 meters (10 ATM), there is no need to take the watch off even when swimming or snorkeling.

Značkové hodinky renomovaného švýcarského výrobce TISSOT. Kompletní balení - viz. foto, náhradní články. Minimální známky nošení. V záruce do 5/2024 - kartička.

Osobní předání Tábor nebo na dobírku kurýrem (+120kč). Cena PEVNÁ.

SPECIFIKACE:
Hodinky jsou poháněny bateriovým švýcarským strojkem ETA G10.212 Powerdrive se 4 kameny - velmi přesné, maximální roční odchylka v přesnosti chodu v řádu +/- 10 sekund. Mimo funkce času je vybaven o stopky a ukazatel data. Ten nalezneme u indexu 4. hodiny. Strojek také disponuje funkcí indikace slabé baterie, která majitele hodinek upozorní na nutnost její výměny. Hodinová, minutová ručička a hodinové indexy jsou opatřeny luminiscenčním nátěrem.

Pouzdro i náramek hodinek je vyroben z ušlechtilé oceli v úpravě PVD žluté barvy. Ciferník je chráněn safírovým sklem, jenž je vysoce odolné vůči poškrábání. Díky vodotěsnosti do 100 metrů (10 ATM) není nutné hodinky sundavat z ruky ani při plavání, či třeba šnorchlování.