Loading...
Set porcelánový BOCH DELFTS..

Set porcelánový BOCH DELFTS..

Product ID:
23812
Condition:
Used
Quantity:
Not Specified
Price:
99.00 EUR
Shipping:
to negotiate shipping details.
Product Location: Slovakia
Returns:
This seller does not accept returns.
Payments:
OptionsFind Similar Products
Specification
Condition:Used
Description
English
Slovak
Translate

Very nice hand-painted porcelain set, box with lid + 2 vases, original DELFTS BOCH HOLLAND. Delftware or Delft pottery, also known as Delft Blue Dutch: (Delfts blauw), is a general term currently used for Dutch tin, which is a form of faience. It is mostly blue and white ceramics and the city of Delft in the Netherlands was the main production center. The beginning of this style was around 1600 and the most recognized period of production is the period around 1640 - 1740, but Delftware continues to produce. V 17. and 18. For centuries, Delftware has been a major industry exporting to Europe. If you emphasize all decorations when furnishing your home, let yourself be captivated by this beautiful set, which will never age. More types on offer.
Dimensions: Box - Height - 38 cm
Width - 21 cm
Vase - Height - 27 cm
Hole diameter - 13 cm
Pedestal diameter - 10 cm
Import Netherlands. I can arrange transport within SK free of charge - free of charge upon agreement with a larger collection, or I will send it by courier cash on delivery. I prefer telephone contact to email and text messages.

Veľmi pekný ručne maľovaný porcelánový set , dóza s viečkom + 2 vázy originál DELFTS BOCH HOLLAND . Delftware alebo keramika Delft , tiež známa ako Delft Blue holandsky : (Delfts blauw ) , je všeobecný termín , ktorý sa v súčasnosti používa pre holandský hlinený cín , ktorý je formou fajansy . Väčšinou ide o modro – bielu keramiku a mesto Delft v Holandsku bolo hlavným výrobným strediskom . Začiatok tohto štýlu bol okolo roku 1600 a najuznávanejším obdobím výroby je obdobie okolo 1640 – 1740 , ale spoločnosť Delftware sa vyrába naďalej . V 17 . a 18 . storočí bol Delftware hlavným priemyselným odvetvím , ktoré vyvážalo do celej Európy . Ak pri zariaďovaní Vášho domova kladiete dôraz na všetky dekorácie , nechajte sa uchvátiť týmto nádherným setom , ktorý nikdy nestarne . V ponuke viac druhov .
Rozmery : Dóza – Výška – 38 cm
Šírka – 21 cm
Váza – Výška – 27 cm
Priemer otvoru – 13 cm
Priemer podstavca – 10 cm
Dovoz Holandsko. Transport v rámci SK viem zabezpečiť zdarma- grátis po dohode pri väčšom odbere, alebo zašlem kuriérom na dobierku. Uprednostňujem telefonický kontakt pred emailom a smskami.

VIP Business Showcase