Hello

Sign In or Create an Account

0

My Cart

0,00 EUR

RegisterSign In

Sviatočný kroj pre dospelé ženy.

Sviatočný kroj pre dospelé ženy.

3591

For Sale

1 piece

Slovakia

By agreement

Actions

Shipping

Contact the seller and arrange transport of goods to your country.

I want to sell

Do you have items for sale? Sell on eBoltEurope.com. Start selling
Description Slovak Language

Ľudový odev sa podľa použitia delil na pracovný, obradný a sviatočný. Sviatočný kroj nosili naši predkovia do kostola, na zábavy, na trhy a rôzne tradičné spoločenské udalosti.

Sviatočný odev slobodnej dievčiny bol veľmi pestrý. Zadané a dospelé ženy nosili menej zdobené kroje, avšak z kvalitnejších materiálov - podľa spoločenského zaradenia.

Na obrázku je kroj z brokátu (lajblík a zástera), z damašku (sukňa), jemného plátna a čipky (rukávce). Skladanie zástery a sukne je širšie ako u dievčenských krojov. Úspešne tvarovali postavu a zvýraznili prednosti zrelej ženy.

Farebné prevedenie sviatočného ženského kroja sa líšilo podľa oblasti a dostupnosti materiálu. Často sa používali tmavé odtiene červenej, hnedej a modrej farby. Avšak najrozšírenejšie sú čierne kroje, jemne zdobené vyšívanými kvetovými vzorkami, alebo šnúrami.

Čepiec bol štandardnou pokrývkou hlavy u vydatej ženy. V severných oblastiach Slovenska si ženy viazali na čepiec šatku. Pôvodne bola vyšívaná bielou dierkovanou výšivkou, ktorú vystriedala farebná šatka z modernejších materiálov.

Other sellers